معرفی خانه اندیشمندان علوم انسانی

معرفی خانه اندیشمندان علوم انسانی:

توسعة همه جانبة کشور مرهون اهتمام، تلاش، همفکری و همراهی اندیشمندان حوزه های مختلف علمی است و در این رویکرد، علوم انسانی به عنوان دانشی که موضوع آن انسان است، اهمیتی دو چندان را به خود اختصاص می دهد. با توجه به این مهم و در راستای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری، خانة اندیشمندان علوم انسانی در آذرماه سال 1390 بنیانگذاری و تاسیس گردید. مهمترین اهدف این خانه عبارتند از:

 • ایجاد فضای مناسب برای تبادل اندیشه و گفتگو میان نخبگان و اندیشمندان در حوزه های مختلف علوم انسانی.
 • فراهم آوردن محیطی پویا و دانش محور جهت تقویت فعالیت های گروهی و بین رشته ای در حوزه مختلف علوم انسانی.
 • ارتباط مستمر و پویا بین دانشگاهیان، اعضای انجمن ها و تشکل های علمی و تحقیقاتی داخل و خارج از کشور.
 • شناسایی، بومی سازی و انتشار دانش و تجربیات برتر حوزه های مختلف علوم انسانی داخل و خارج از کشور.
 • پاسخگویی به نیازهای جاری و آینده مجموعه نظام.
 • ترغيب و تشويق دانشمندان، پژوهشگران و دانشجويان در پيشبرد فعاليتهاي علمي‌، پژوهشي و آموزشي.

خانه اندیشمندان علوم انسانی اززمان تاسیس تاکنون با راه اندازی 13 کارگروه زبان وادبیات فارسی، فقه و مبانی حقوق، علوم قرآنی، تاریخ و باستانشناسی، علوم سیاسی، فلسفه و منطق، جغرافیا، تربیت بدنی، مدیریت، علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، روانشناسی و علوم تربیتی تلاش کرده است محیط مناسبی را برای تعامل اندیشمندان علوم انسانی کشور فراهم نماید. هر کارگروه دارای یک دبیر و یک شورای علمی متشکل از 5 تا 7 نفر از اساتید برجسته دانشگاهی آن رشته است. همچنین در ذیل هر کارگروه یک کمیته دانشجویی متشکل از 7 نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی آن رشته در دانشگاه های مختلف تشکیل شده است. محور های عمده فعالیت هر یک از این کارگروه ها عبارتند از:

 • برگزاری سلسله نشست ها، سمینارها و همایش های محلی، ملی و بین المللی،
 • برگزاری کارگاه های آموزشی و دانش افزایی،
 • برگزاری جلسات نقد و بررسی و رونمایی از آثار علمی و جدید التالیف،
 • برگزاری جلسات گپ و گفت با اساتید پیشکسوت در رشته های مختلف علوم انسانی،
 • حمایت از تألیف، ترجمه، نشر و تولید کتاب و بست            ه های آموزشی چند رسانه ای،
 • برگزاری نمایشگاه و جشنواره های علمی و فرهنگی،
 • برگزاری مراسم نکوداشت و تجلیل ازپیشکسوتان حوزة علوم انسانی،
 • برگزاری کلاس های درس گفتار اساتید برجسته علوم انسانی کشور،
 • و....

در راستای تحقق اهداف فوق خانه اندیشمندان تاکنون بیش از 300 برنامه برگزار نموده است که  از جمله می توان به برگزاری 150 نشست علمی، 36 نکوداشت و تجلیل از اساتید، 50 برنامه بررسی و نقد کتاب، 30 دوره کارگاه آموزشی، 20 دوره درس گفتار، 10 همایش ملی و 7 برنامه گپ و گفت با اساتید علوم انسانی اشاره کرد. برخی از مهمترین این برنامه ها عبارتند از:

جلسات نکوداشت و تجلیل از اساتید پیشکسوت علوم انسانی همچون، دکتر میرجلال الدین کزازی (رشته زبان و ادبیات فارسی)، دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی، دکتر بهروز اخلاقی، دکتر منوچهر موتمنی طباطبایی (رشته حقوق)، آیت الله سید حسن مرعشی (الهیات و معارف اسلامی)، دکتر فرج الله محمودی، دکتر بهلول علیجانی، دکتر سید حسن مطیعی لنگرودی، دکتر مهدی طالب، دکتر حسن ضیاء توانا، دکتر محمد تقی رهنمایی، دکتر جواد صفی نژاد (رشته جغرافیا)، دکتر داریوش نوروزی (رشته روانشناسی)، دکتر غلامحسین صدیقی (علوم اجتماعی) و ....

برگزاری جلساتی چون سلسله نشست های شاهنامه پژوهی (رشته ادبیات)، نقد و بررسی کتاب مدیریت اقتصاد ملی (اقتصاد)، نشست به گزینی (رشته مدیریت)، نشست جایگاه تاریخ در پژوهش های جدید، نقد کتاب جستارهای شهر نشینی در دوره سلجوقیان (رشته تاریخ)، کارگاه آموزش مهارتهای روانشناختی در ورزش قهرمانی (رشته تربیت بدنی)، نشست جایگاه جغرافیا در جهان امروز، معرفی و نقد کتاب اطلس کلانشهر تهران (رشته جغرافیا)، درس گفتار آیین نگارش حقوقی، گپ و گفت با دکتر عزت الله عراقی (رشته حقوق)، جلسات شنبه های روانشناسی، نقد و بررسی پژوهش در روانشناسی (رشته روانشناسی)، بررسی و نقد کتب مربوط به درس علم سیاست، گپ و گفت با پیشکسوتان علوم سیاسی (رشته علوم سیاسی)، نشست مفهوم شناسی امی، مهارت و سبک زندگی در پرتو آموزههای قرآن و اهل بیت (فقه و علوم قرآنی)، نشست اسلامیت فلسفه اسلامی به چیست؟، فلسفه فرهنگ و مسایل نوپدید در حوزه فرهنگ (رشته فلسفه)، نقد و بررسی کتاب تشکل جهان تاریخی در علوم انسانی (علوم اجتماعی) و ...

همچنین خانه اندیشمندان علوم انسانی در راستای ارتباط مستمر و پویا بین اعضای انجمن ها و تشکل های علمی و تحقیقاتی تاکنون بیش از 100 برنامه با همکاری و مشارکت انجمن ها و نهادهای علمی برگزار نموده و در موارد متعدد به طرق مختلف بویژه از طریق در اختیار دادن سالن های مجموعه خانه اندیشمندان برای برگزاری برنامه، از نهادها و انجمن های علوم انسانی حمایت مادی و معنوی نموده است.

خانه اندیشمندان دارای امکاناتی از قبیل یک سالن مجهز 350 نفره، یک سالن 70 نفره و یک سالن 40 نفره برای انجام برنامه ها می باشد. در نظر است بخشی از فضای این خانه به راه اندازی رستوران و کافی شاپ استفاده اندیشمندان و خانواده ایشان اختصاص یابد.

روابط عمومی

شماره تماس : 88911611-021

آدرس : تهران، خیابان استاد نجات الهی (ویلا) , نبش ورشو، پلاک 2

پست الکترونیک :info@ihht.ir

تلگرام: https://telegram.me/iranianhht

اینستاگرام:  https://instagram.com/iranianhht.ir

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خانه اندیشمندان علوم انسانی می باشد.

نقشه