همایش وضعیت رشته علوم سیاسی؛ اکنون و آینده(+گزارش تصویری)

یازدهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی با موضوع وضعیت رشته علوم سیاسی: اکنون و آینده روز پنج شنبه 10 اسفند ماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. دكتر سيد  عبدالامير نبوي، رييس انجمن، در افتتاحيه اين همايش بيان كرد كه انجمن در برهه هاي حساس به شكل مستقل پيگير ارتقاي جايگاه اين رشته و پيوند ميان فعاليت هاي جاري با مشكلات واقعي بوده است. وي همچنين تاكيد كرد، اين نهاد مدني متعلق به همه انديشه ها و تفكرات علمي حاضر است و براي معرفي نسل جديدي از اساتيد و پژوهشگران سياسي و جلب مشاركت علمي آنان كوشيده است. رييس انجمن در پايان خاطرنشان كرد انجمن علوم سياسي ايران زنجيره ارتباط علمي ميان نسل هاي مختلف علوم سياسي ايران است و براي تقويت فضاي گفتگوي جدي ميان تمامي گرايش هاي علمي تلاش مي كند.

دكتر حميد احمدي، دبيرعلمي همايش سالانه انجمن، در سخنراني افتتاحيه تاكيد داشت كه همايش هاي متعددي تاكنون در باره تحليل وضعيت رشته علوم سياسي در ايران برگزار شده است، اما اين همايش به خاطر ضرورت موضوع بارديگر به بررسي وضعيت رشته علوم سياسي در ايران مي پردازد. وي تاكيد كرد وضعيت نشريات علوم سياسي، تعاملات، اشتغال فارغ التحصيلان از موضوعاتي است كه همواره و بطور مستمر بايد به آنها توجه كرد. دكتر احمدي اضافه كرد در اين همايش سه محور اصلي وضعيت علوم سياسي در جهان، وضعيت علوم سياسي در ايران و آسيب شناسي آموزش و پژوهش مورد توجه قرار گرفته است.

دكتر محمود سريع القلم، در سخنراني آغازين همايش با موضوع "كدام افكار آينده ايران را رقم خواهد زد؟" شش محور را درخصوص راهكارهاي پيشنهادي براي وضعيت كنوني ايران مطرح كرد: "در ابتدا بايد اصل مقدس پلولاريسم را بپذيريم، در وهله بعدي نياز به قراداد اجتماعي است.محور سوم فقدان گردش قدرت در ايران و مقدم دانستن امنيت بر توسعه يافتگي است. اصل چهارم مدنيت است كه مقدم بر دموكراسي است. همچين مقدم بودن گلوباليزم بر گلوباليزيشن است. در نهايت ايران بايد سيگنال هاي با هارموني يكسان به جهان بفرستد.

این همایش در چندین بخش و پنل متعدد در نوبت صبح و بعد ظهر و با حضور و سخنرانی اساتید دانشگاههای مختلف کشور ادامه یافت. همچنین از کتاب احیای علوم سیاسی دکتر حسین بشیریه نیز رونمایی شد. سخنران اختتامیه این همایش دکتر سید جواد طباطبایی بود که در مورد جایگاه سیاست در دانشگاه و همچنین سیر تشکیل دانشگاه در ایران و نگاه ان به جامعه و نگاه متقابل جامعه و ارتباط ان با رشته علوم سیاسی به ایراد سخنرانی پرداخت.

روابط عمومی

شماره تماس : 88911611-021

آدرس : تهران، خیابان استاد نجات الهی (ویلا) , نبش ورشو، پلاک 2

پست الکترونیک :info@ihht.ir

تلگرام: https://telegram.me/iranianhht

اینستاگرام:  https://instagram.com/iranianhht.ir

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خانه اندیشمندان علوم انسانی می باشد.

نقشه