کتابخانه دیجیتال

مقدمه:

در سال های اخیر در پی رشد دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی در ایران به ویژه در شاخه های مختلف علوم انسانی و به دنبال آن افزایش تعداد دانشجویان، نیاز به ترجمه ی متون خارجی در کنار تالیف کتاب به منظور تامین متون درسی و تغذیه ی فکری این گروه از دانش پژوهان نیز افزایش یافته است. با توجه به اهمیت رشته های علوم انسانی در تربیت و شکل گیری افکار و آرای جویندگان این علوم و تاثیر گذاری قطعی آن ها بر تمام وجوه جامعه، ضرورت بررسی دقیق و آسیب شناسانه وضع موجود و بازنگری در متون، روش ها و شیوه های آموزشی و باز تعریف دوباره و دقیق جایگاه و انتظارات از علوم انسانی در کشور نمایان می شود.

 در بیانات مهمی که مقام معظم رهبری در تاریخ 8/6/88 در دیدار با اساتید دانشگاه ها  در رابطه با اهمیت و احترام علم ایراد فرمودند، به اهمیت علوم انسانی، لزوم بومی کردن آن و تحقیقات بر پایه ی جهان بینی اسلام تاکید کردند. بر اساس این نگاه ترجمه و استفاده از آثار و اندیشه های غربی باید به گونه ای باشد که اطلاع از تحولات و نظریات آنان بتواند موجب ایجاد طرح ها، حرف ها و تحولات و آرای نو در داخل شود. بدون تردید این پیشرفت و توسعه ی علمی باید انسان محور و بر پایه ی گسترش توانایی های نظری و فرهنگی او باشد. لذا برای پرداختن به این مهم، لازم است ضمن دسترسی به منابع و متون این رشته در جهان، با نقد و بررسی دقیق و عالمانه ی آن ها برای بومی کردن این علوم و کاربردی ساختن آن ها به منظور پاسخ گویی به مسایل مبتلابه جامعه اقدام کرد.

تجربه ی دوران اسلامی و بیت الحکمه، نمایانگر این واقعیت است که تنها راه غلبه در جبهه ی علمی با تسلط بر دانش غربی، مرعوب آن نشدن، تلاش برای تصرف آن و حتی فراتر رفتن از آن ممکن است. این موضوع به ویژه در حوزه ی علوم انسانی نمود بیش تری می یابد. پژوهشگران این رشته ها در گذشته با کمبود منابع و در عصر حاضر با وفور آن مواجهند. این گستره ی منابع در حوزه ی علوم انسانی باعث می شود زمان زیادی صرف جست و جو  و یافتن منابع مورد نظر شده، پژوهشگر را از فکر و تامل غافل سازد. گردآوری تمام منابع در یک کتابخانه ی متمرکز و به روز، مشغولیت ذهنی گردآوری منابع را به شدت کاهش می دهد و پژوهشگران می توانند با خاطری آسوده دست به گزینش بزنند و از سوی دیگر این امکان را برای برنامه ریزان عرصه های علوم انسانی فراهم می سازد تا در سایه ی فرصت و اطمینان حاصل از ارایه ی گسترده ی منابع، به نقد منابع غربی موجود پرداخته و با عرضه منابع ارزشمند ایرانی در کنار سایر منابع علوم انسانی، در جهت بومی کردن آن تلاش نمایند.

در این راستا، کتابخانه ی دیجیتال علوم انسانی خانه ی اندیشمندان با بخش ها و برنامه های مختلف طراحی شده است. این کتابخانه می کوشد تا بزرگ ترین کتابخانه ی علوم انسانی را از کتاب های فارسی، عربی و لاتین ارایه نماید.

کتابخانه ی دیجیتال:

بنا به تعریف، کتابخانه ی دیجیتال را می توان سازماني به حساب آورد كه منابع مختلف، از جمله كاركنان متخصص را براي انتخاب، سازماندهي، دسترسي، بازیابی، توزيع، نگهداري و تضمين دوام مجموعه آثار ديجيتال فراهم مي کند به طوري كه اين منابع همواره براي استفاده ی يك فرد مشخص يا مجموعه ای از گروه ها قابل دسترس باشد.

به بیان ساده تر مي توان گفت، كتابخانه ی ديجيتال، كتابخانه اي است كه در آن اسناد، شامل کتاب، مقاله، مواد دیداری شنیداری به جاي كاغذ يا ساير  رسانه ها به شكل الكترونيك یا دیجیتال ذخيره می شوند. اساس اين كتابخانه ها ذخيره ی مدارك به شكل الكترونيكي و نيز استفاده الكترونيكي از آن هاست.

هدف ها:

 • آشنایی با آخرین آثار و دستاوردهای علمی حوزه های مختلف علوم انسانی
 • زمینه سازی برای دسترسی سریع، آسان و به روز به این آثار
 • نقد و بررسی آثار منتشر شده به ویژه آثاری که با هنجارها و ارزش های ما منطبق نیستند و پاسخ گویی به آن ها
 • انتخاب و معرفی آثار برتر برای ترجمه و سفارش به مترجمان داخلی
 • برگزاری همایش ها و سمینار های علمی در حوزه ی نشر کتب علوم انسانی
 • برگزاری نمایشگاه های سالانه از آثار برتر

مخاطبان :

 مخاطبان اصلی این کتابخانه، متخصصان علوم انسانی هستند. پژوهشگران، اعضای هیات علمی دانشگاه ها با رده استادیاری و بالاتر، استادان حوزه با رده ی پایان سطح و ابتدای خارج  و دانشجویان مقطع دکتری در رشته های علوم انسانی می توانند از امکانات مختلف کتابخانه ی دیجیتال برخوردار شوند.

بازدید از کتابخانه ی دیجیتال برای عموم امکان پذیر است اما برای استفاده از کتاب ها، امکانات و قابلیت های کتابخانه عضویت در کتابخانه الزامی است.

 منابع کتابخانه:

در پایان مرحله ی اول و برای افتتاح و شروع به کار کتابخانه هم اکنون بیش از 150 هزار کتاب دیجیتال شامل بیش از 98 هزار کتاب لاتین، 50 هزار کتاب عربی و فارسی و 2 هزار چاپ سنگی و سربی از طریق کتابخانه و در محل خانه ی اندیشمندان علوم انسانی در دسترس قرار دارند. قابل ذکر است که این منابع در طول زمان هم چنان رو به افزایش است.

 ویژگی های کتابخانه ی دیجیتال

 • دسترسی سریع و و مبادله ی آسان  اطلاعات
 • سرعت و دقت در جستجو و بازیابي اطلاعات
 • امکان به اشتراک گذاری اطلاعات
 • جستجوی هم زمان در فهرست و متن کتاب ها
 • جستجوی تمام متن (full text) با قابلیت های ویژه مانند امکان تعیین دامنه ی جستجو در متن شامل پاورقی، جدول، پی نوشت، فهرست مندرجات و متن
 • مطالعه برخط (online) منابع تمام متن در محیط کاربری مناسب و در صورت نیاز چاپ آن ها
 • ایجاد کتابخانه ی شخصی با امکان گروه بندی، یادداشت و برچسب گذاری و جستجو در آن ها

   

روابط عمومی

شماره تماس : 88911611-021

آدرس : تهران، خیابان استاد نجات الهی (ویلا) , نبش ورشو، پلاک 2

پست الکترونیک :info@ihht.ir

تلگرام: https://telegram.me/iranianhht

اینستاگرام:  https://instagram.com/iranianhht.ir

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خانه اندیشمندان علوم انسانی می باشد.

نقشه