افتتاحیه اولین دوره آموزشی تربیت مربی نهج‌البلاغه

مراسم افتتاحیه اولین دوره آموزشی تربیت مربی نهج‌البلاغه با حضور حجت الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیت‌الله سیدجمال الدین دین پرور رئیس بنیاد بین‌المللی نهج البلاغه روز پنجشنبه (٢٦ مردادماه) ساعت ٩ صبح  در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام حشمتی ضمن اشاره به استقبال گسترده از برگزاری دوره آموزشی تربیت مربی نهج‌البلاغه بیان داشت: معاونت قرآن و عترت اهتمام خود را برای برگزاری این دوره و استفاده از تجربیات و دانش استادان و مربیان به کار خواهد گرفت و همچنین معاونت قرآن و عترت  به فراهم شدن فضای آموزشی و اشتغال برای استفاده از دانش آموختگان این دوره کمک خواهد کرد. وی با اشاره به تاسیس بنیاد نهج البلاغه که توسط معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده و در برخی استانها نیز راه‌اندازی شده است، افزود: راه‌اندازی، توسعه و پیشرفت انجمن‌های نهج البلاغه در سراسر کشور یکی از اهداف مهم معاونت قرآن و عترت است و  زمینه مناسب برای تدریس و حضور فعال مربیان در محافل و موسسات قرآنی فراهم خواهد کرد.

در ادامه این مراسم آیت‌الله سیدجمال الدین دین پرور با اشاره به لزوم  استفاده از ظرفیت‌های نهج الباغه در موسسات آموزشی بیان داشت: نهج البلاغه کتابی است که تمام مفاهیم اخلاقی، الگو و آموزه‌های دینی برای پرورش اخلاق و رفتار را در خود جای داده و بسیاری از حقایق را به صورت شهودی بیان کرده است. بنابراین از شیعیان انتظار می‌رود در انتقال مفاهیم و آموزه‌های این کتاب بیش از پیش تلاش کنند.

مزایای دوره آموزشی تربیت مربی نهج البلاغه بهره مندی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در موضوع نهج البلاغه، اعطای گواهینامه رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معرفی به مراکز قرآنی جهت تدریس نهج البلاغه است. دوره آموزشی تربیت مربی نهج البلاغه از تاریخ ٢٥مردادماه در روزهای پنج شنبه هر هفته و در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد شد. همچنین به دلیل مصادف شدن برگزاری این دوره با ایام ماه محرم و اربعین حسینی و لزوم برگزاری آزمون پایان دوره و ارائه مقاله علمی، دوره تا پایان آذر ماه به طول انجامد.

دوره آموزشی تربیت مربی نهج البلاغه در چهار ترم دوازده جلسه‌ای، مجموعا چهل و هشت جلسه برگزار خواهد شد که عناوین سرفصل‌های آن بدین شرح است:

ترم اول با موضوع نهج البلاغه شناسی، شامل مباحث: آشنایی با نهج البلاغه، ساختار شناسی نهج البلاغه، روش برداشت از نهج البلاغه، مراحل تدوین و گسترش نهج البلاغه، شناخت رابطه نهج البلاغه با قرآن، شناخت اسناد و مدارک نهج البلاغه، شناخت شبهات پیرامون نهج البلاغه و کتابشناسی نهج البلاغه است.

ترم دوم با موضوع روش شناسی نهج البلاغه، شامل مباحث: روش علمی استفاده از نهج البلاغه، روش شرح ترتیبی نهج البلاغه، آشنایی با شرح‌های نهج البلاغه و روش آنها، روش ترجمه و مفاهیم نهج البلاغه، روش سیر تاریخی نهج البلاغه، روش مطالعه و حفظ نهج البلاغه و روش تحقیق و پژوهش در نهج البلاغه است.

ترم سوم با موضوع “موضوع شناسی نهج البلاغه” شامل مباحث : روش موضوع شناسی نهج البلاغه، روش شرح موضوعی نهج البلاغه و سلسله بحث‌های موضوعی اعتقادی: مانند خداشناسی، انسان شناسی، جهان شناسی، امام شناسی و … وموضوعات اجتماعی: مانند سبک زندگی علوی، مدیریت علوی، تربیت علوی وحکومت علوی است. ترم چهارم با موضوع روش تدریس نهج البلاغه شامل مباحث: روش تحقیق و پژوهش در نهج البلاغه و فن سخنوری، زیبایی شناسی نهج البلاغه به همراه برگزاری نمایشگاه کتاب نهج البلاغه اجرا خواهد شد.

اساتید این دوره آیت‌الله سید جمال الدین دین پرور؛ دلشاد تهرانی؛ مجید معارف؛ محمدعلی مجدفقیهی؛ حجت‌الاسلام احمد غلامعلی؛ حسین استادولی؛ حجت‌الاسلام محمدرضا فلاح رفیع؛ حجت‌الاسلام حسن‌زاده و محمدمهدی علیقلی هستند.

محل برگزاری کلاس‌ها در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خ استاد نجات اللهی، چهار راه ورشو است.

روابط عمومی

شماره تماس : 88911611-021

آدرس : تهران، خیابان استاد نجات الهی (ویلا) , نبش ورشو، پلاک 2

پست الکترونیک :info@ihht.ir

تلگرام: https://telegram.me/iranianhht

اینستاگرام:  https://instagram.com/iranianhht.ir

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خانه اندیشمندان علوم انسانی می باشد.

نقشه